Aktualności

9. Festiwal Kina Offowego FILMOFFO

12 kwietnia 2016
9. Festiwal Kina Offowego FILMOFFO

W dniach 15-16 kwietnia 2016 roku odbędzie się kolejna, dziewiąta edycja festiwalu kina niezależnego w Opolu Lubelskim.

Głównym punktem programu jest konkurs filmów niezależnych walczących o nagrodę pieniężną oraz statuetkę Złotego Jeża przyznawaną przez festiwalową publiczność. W tym roku komisja selekcyjna zakwalifikowała do konkursu 18 tytułów spośród blisko stu zgłoszeń z całej Polski. Są to zarówno filmy fabularne jak i dokumenty i animacje. Etiudy studenckie i filmy amatorskie. Podczas festiwalu odbywają się panele dyskusyjne z twórcami filmów którzy osobiście opowiadają o swoich produkcjach i spotykają się z publicznością. 

Każdy z dwóch festiwalowych dni kończą koncerty. W ubiegłych latach na scenie filmoffo grali m.in. Mela Koteluk, Ścianka, Skubas, Pogodno, Kamp, Fisz Emade Tworzywo, Wojtek Mazolewski Quintet. Tym razem wystąpi duet Smolik / Kev Fox oraz grupa Kobiety. Ponadto podczas trwania festiwalu zobaczyć będzie można wystawę DUNIA.PL – są to fotografie Pawła i Natalii Dunii, autorów bloga i strony internetowej o dalekich podróżach. Zaprezentowane zostaną fotografie z Afryki, Indii, Birmy, Indonezji i Pakistanu.  

Tegorocznym gościem specjalnym festiwalu będzie Aneta Kopacz – autorka nominowanego do Oscara filmu dokumentalnego „Joanna”. Film ten zostanie zaprezentowany jako pokaz specjalny, po którym odbędzie się spotkanie z reżyserką. 

W ramach dziewiątej edycji Filmoffo odbywają się też dwa dodatkowe cykle filmowe. Pierwszy zatytułowany „Bomba Film na Filmoffo” prezentowany jest już od 13 marca, podczas niedzielnych, darmowych pokazów w kinie OCK. Jego program stanowią filmy z katalogu firmy dystrybucyjnej Bomba Film – niemiecki  dramat wojenny „Między światami”, francusko-niemieco-norweski film „1001 gramów”, węgierski „Parking” i polsko-niemiecko-węgierskie „Zdjęcie”. 

Drugim cyklem filmowym proponowanym przez organizatorów od kilku edycji jest cykl „Giganci Poslkiego Offu” w którym wyświetlane są filmy najważniejszych postaci polskiego kina niezależnego. Bohaterem tegorocznej edycji jest Bodo Kox

Organizatorzy imprezy przygotowali w tym roku także wspólnie z Fundacją Teatrikon warsztaty rozwojowo- motywacyjne dla młodzieży - "Odważ się! Aktywuj się!", których założeniem jest rozpoznanie swoich wartości, określenie celów i zaplanowanie, jak te cele osiągnąć. Poprowadzi je Dariusz Figura - zapalony działacz, uczestnik wielu projektów animacyjnych, doświadczony w pracy z młodzieżą, oraz w koordynowaniu prac projektowych doradca, couch oraz metor, założyciel Domu Kultury Narnia, prezes Fundacji Teatrikon, stały współpracownik Warsztatów Kultury w Lublinie, Inicjator Spotkań Teatralnych „Zwierciadła” i koordynator stale rosnącej liczby projektów kulturalnych.

Więcej informacji - www.filmoffo.eu

Komentarze - facebook

Komentarze - Filmforum

Zaloguj się, by skomentować
Powrót do listy aktualności Powrót do listy aktualności