Aktualności

KAMERALNE LATO nabiera tempa!

03 lipca 2018
KAMERALNE LATO nabiera tempa!

Tegoroczna edycja festiwalu to aż trzy programy edukacyjne dla młodzieży, trzy konkursy filmowe, liczni goście z zagranicy i mnóstwo wydarzeń towarzyszących – w tym widowiskowe wydarzenia plenerowe. Jedno jest pewne – będzie intensywnie!

Przy wrzawie klaksonów Radomskich Klasyków, przy dźwiękach Orkiestry Reprezentacyjnej Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, w towarzystwie żołnierzy amerykańskiego Korpusu Piechoty Morskiej US Marines – otworzyliśmy KAMERALNE LATO! Chłodna aura nie odstraszyła mieszkańców Radomia.

Piknik otwierający 11. Ogólnopolskie Spotkania Filmowe KAMERALNE LATO odbył się w niedzielę 1 lipca. Tradycyjnie zaczął się od widowiskowej parady zabytkowych samochodów, w której zaprezentowali się przede wszystkim członkowie stowarzyszenia Radomskie Klasyki, zrzeszającego miłośników motoryzacji z całej Polski. Była to znakomita okazja, żeby zobaczyć klasyki z czasów PRL-u oraz starsze samochody, które niejednokrotnie gościły na planach filmowych. Nie zabrakło Fiatów 126p, 125p, Polonezów czy Syrenek. Pojawiły się też lubiane przez wszystkich Volkswageny Garbusy i pojazdy rodem z USA.

Uroczysta parada wyruszyła spod siedziby Komendy Wojewódzkiej Policji przy ul. 11 Listopada 37/59, a finał miała na Placu Corazziego przed Urzędem Miejskim przy ul. Żeromskiego. Tam też odbył się kameralny piknik filmowy, który rozpoczął się koncertem orkiestry policyjnej. W programie nie zabrakło szeregu atrakcji i animacji, także dla najmłodszych. Później wydarzenie przeniosło się do Muszli Koncertowej w Parku Kościuszki, gdzie odbył się koncert Katarzyny Bochyńskiej-Wojdył, która wystąpiła w towarzystwie Orkiestry Reprezentacyjnej Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Wieczorem w Audytorium miał miejsce Konkurs Filmów Odrzutowych Hyde Park. Pomimo niskiej temperatury, panowała gorąca atmosfera. Widownia miała możliwość wczuć się w rolę jurorów i aktywnie brała udział w ich ocenianiu. Decydowały nie tylko punkty, ale także aktywność odbiorców.

W środę (4 lipca) odbędą się pokazy filmów zakwalifikowanych do Konkursu Filmów Niezależnych, projekcje filmów biorących udział w Konkursie Głównym zaplanowano na czwartek i piątek (5-6 lipca). Po każdym pokazie filmów konkursowych będzie można porozmawiać z ich twórcami, festiwalowymi gośćmi i jurorami. Natomiast Akademia Zawodowców będzie okazją do spotkań w kameralnym gronie z członkami tegorocznego jury Konkursu Głównego. Autor zdjęć filmowych Arkadiusz Tomiak opowie o specyfice pracy na planie filmu fabularnego. Janusz Chabior wyjaśni różnicę w pracy nad długą i krótką formą filmową z perspektywy aktora. Joanna Kos-Krauze podzieli się swoimi refleksjami na temat partnerstwa w procesie twórczym.

Scena pełna napięcia rozegra się przy ul. Żeromskiego 43/45 w środę (4 lipca) między godz. 17.00 a 21.30. Za sprawą rekonstruktorów cofniemy się do lat 40. XX. wieku, do czasów okupacji niemieckiej. Anna Mucha i Marek Braun wcielą się w role konspiratorów, którzy dokonują historycznego napadu na niemiecki bank. Strategia działania żołnierzy polskiego państwa podziemnego jest solidna i dobrze przemyślana, lecz jak to bywa w takich przypadkach, nie wszystko potoczy się zgodnie z planem. W widowisku wykorzystana zostanie oryginalna broń strzelecka z epoki oraz zabytkowe pojazdy. Scena specjalna to okazja by zobaczyć, jak w rzeczywistości powstają efektowne filmy historyczne. Stąd profesjonalna opieka artystyczna Bartosza M. Kowalskiego (reżyseria) i Arkadiusza Tomiaka (zdjęcia). Autorem scenariusza jest Przemysław Bednarczyk. Nowoczesny sprzęt dostarczy CANON. Partnerem przedsięwzięcia jest Wytwórnia Filmów i Widowisk Historycznych „WiS”.

Na mieszkańców Radomia czeka jeszcze wiele innych atrakcji: pokaz plenerowy gorąco przyjętego podczas ostatniego festiwalu w Gdyni filmu Łukasza Palkowskiego „Najlepszy” z Jakubem Gierszałem w roli głównej (wtorek), pięć koncertów, panele dyskusyjne, debaty branżowe. Równolegle trwać będą międzynarodowe warsztaty i spotkania edukacyjne. Wszystko zwieńczone zostanie uroczystą galą, podczas której poznamy laureatów konkursów filmowych i dowiemy się, kto zdobędzie ZŁOTEGO ŁUCZNIKA – nagrodę główną ufundowaną przez prezydenta Radomia.

Więcej informacji:
www.kameralnelato.pl

Komentarze - facebook

Komentarze - Filmforum

Zaloguj się, by skomentować
Powrót do listy aktualności Powrót do listy aktualności